Bodové svítidlo Ecolite LED3x1W - 12V

LED1

Vlastním sedm kusů těchto svítidel které jsem si zakoupil již více než před rokem. Rád bych v tomto článku shrnul moje zkušenosti s tímto typem osvětlení. Zároveň vysvětlil co mě ke koupi vedlo a zda bych se tak rozhodl znovu.

Model který vlastním je osazený paticí určenou pro napětí 12V buď střídavého či usměrněného. Důvod ke koupi 12V modelu je ten že jej mohu v budoucnu lépe použít při napájení z baterie v ostrovním solárním systému. Nyní světla napájím z běžné distribuční sítě přes transformátor. Není ale problém zakoupit model určený přímo pro síťových 230V. Já se tak rozhodl s ohledem na plány do budoucna. Vzhledem k tomu že pořizovací cena byla vyšší a výrobce udává dlouhou životnost - nelze ani jinak přemýšlet. Za sedm těchto "žárovek" jsem zaplatil něco málo přes 2 tisíce - cena jedné byla 300 korun. Protože to jsou nemalé peníze pochopitelně jsem se v obchodě domluvil že jej mohu vrátit pokud nebudu spokojený - hlavně se svítivostí kterou nebylo možné v obchodě důkladně vyzkoušet. Po příjezdu domů jsem ihned vytahoval halogenové bodovky ze svítidla v předsíni které jsou na stejné napětí a začal je nahrazovat tím co sem zakoupil. Svítidlo obsahuje celkem 5 pozic které lze dle libosti směrovat do prostoru. Po cvaknutí vypínače se předsíň prozářila intenzivním světlem a skoro až zahřála mou duši. Bylo hned jasno - vracet se nic nebude :)

Technické parametry z krabičky
NázevLED3x1W-MR16
PaticeGU5,3 (MR16)
Svítivost>165lm
Teplota chromatičnosti4100K
životnost50 000h
grafika

Pitva

Teď se tomu trošku podíváme na střeva. Po odmontování víčka na nás vyskočí 3 světlomety z čirého plastu a hned pod nimi deska obsahující 3 výkonové LED moduly. Bohužel jsem na nich nenašel žádné značení a tak nedokážu určit výrobce. Možná bych něco našel na jejich spodní straně. Do toho se mi ale poustět nechce. Odletuji pouze 2 přívodní vodiče abych dostal samotnou desku ven. Nic víc ji totiž nedrží.

LED2 LED3

První co mne zaujalo byl materiál té desky - je to hliníková destička, ze spodu podmáznutá teplovodivou pastou. Celkem elegantní řešení odvodu tepla do samotné konstrukce. Ta je pochopitelně také z hliníku - žebrovaný odlitek s trochou estetických kazů.

LED4 LED5

Po odšroubování tří šroubků můžeme z druhé strany vysunout samotnou patici s poměrně jednoduchou elektronikou. Vzhledem k tomu že tento model je určen pro 12V není zde vidět nic výkonového co by mohlo generovat ještě teplo. Odhaduji že z hlediska životnosti může tedy být 12V světlo lepší variantou. Možná pouze pocit :) Pokochán tím co sem viděl to skládám zpět dohromady a neřeším ani to že jedna packa pro šroubek na patici je od výroby ulomená. Desku se součástkami nijak detailněji nezkoumám protože kdyby se na ní něco pokazilo bude se opravovat špatně - její spodní část je zalepená tavnou pistolí do patice.

Samotnou konstrukci bych zhodnotil jako "nic moc" na hliníkovém těle jsou vidět kazové stopy po jeho odlévání. Plastová patice by mohla být náchylná k poškození - což dokazuje i ulomený kolík pro šroubek. Nicméně tímto produktem nebudeme balit ženský na diskotéce. Po namontování do konstrukce svítidla to vypadá velmi elegantně.

grafika

Spotřeba, návratnost...

Téma které nás bude zajímat asi nejvíce. Nejideálnější bude dát si nějaký praktický příklad použití. Proč nepoužít konkrétní příklad předsíně který jsem zmínil na úvod. No a vzhledem k tomu že v předsíni se svítí málo tak si z ní uděláme obývací pokoj kde se svítí dejmetomu 12 hodin denně. Máme tam konkrétně stropní svítidlo osazené bodovými halogeny. Taková žárovička si vezme 35W a máme jich tam celkem 5. To nám činí okamžitý příkon zařízení 175W - hrůza. Teď tyto pekelné bodovky vyměníme za 5 kusů LED svítidel. Intenzita osvětlení o něco poklesla - i přesto je ale velice dostačující a místnost to osvětluje velmi dobře - i na čtení. Těchto 5 nových světel by mělo brát celkem 15W - skutečná spotřeba je 19W. Při měření jsem zjistil že jedno světlo při 12V odebírá 0.32A což činí 3.84W

šup s tím do tabulky
Typ světelcelkový příkonKWh za den
(čas x příkon)
KWh za rok
(x 365 dní)
výsledná cena
(cena Kwh je cca 4.7Kč)
5x Halogen175W2.17663600Kč
5x LED19W0.22883.2391Kč

Skutečně tomu tak je. V tomto příkladu pouhé náhrady žárovek ve stropním svítidle získáme návratnost investice za méně než rok. Dále vzhledem k dlouhé životnosti těchto světel máme do budoucna výraznou úsporu. Tento zvolený příklad jsem vybral proto že sem se s ním konkrétně setkal. Samozřejmě že situace je pokaždé jiná a musí se to přepočítat.

Pár slov závěrem

Kdo by čekal zázračný produkt ve stylu "koupím a budu spokojen" může být samozřejmě zklamán. Používejte svojí hlavu. Nečekejte že koupíte jednu bodovou LED žárovku, šoupnete jí v kuchyni do lustru a tadá. Tyto svítidla jsou určeny pro aplikaci ve více kusech. Pro dostatečné osvětlení větší místnosti jich doporučuji minimálně 5 - spíše více. Pokud zvažujete pouze náhradu žárovek nebo úsporek v lustru tak tento typ jistě nebude vhodný. V tom případě je ale i dnes na trhu spoustu variací a každý si může najít to své.

grafika